• 1/7
  • 2/7
  • 3/7
  • 4/7
  • 5/7
  • 6/7
  • 7/7
Billedserier
Hent Adobe Flash player
Flyvninger 2018
Flyrekognosceringen har været i gang længe. Fantastisk vejr til afgrøde ...
Image Map

Projektdeltagere



Projektleder:
Museumsinspektør Lis Helles Olesen, Holstebro Museum: 
lis.helles@holstebro-museum.dk






Projektdeltagere:

 
Esben Schlosser Mauritsen, Ringkøbing-Skjern Museum: esm@levendehistorie.dk

Mathias Christiansen Broch, Holstebro Museum: mathias.broch@holstebro-museum.dk

Kira Jørstad Klinkby, Holstebro Museum: kira.klinkby@holstebro-museum.dk

Mette Klingenberg, Holstebro Museum: mette.klingenberg@holstebro-museum.dk

Rasmus Winther, Københavns Universitet: dawinther@hotmail.com

Jacob Nyborg Andreassen, Københavns Universitet: jacobandreassen@gmail.com

Signe Helles Olesen: zignepigen@hotmail.com
 
Helle Henningsen, Holstebro Museum: helle.henningsen@holstebro-museum.dk 

Peter Helles, Peter Helles Fotografi: mail@peterhelles.dk

Følgegruppe:

Konsulent Claus Dam, Kulturarvsstyrelsen,

Forskningsbibliotekar Henrik Dupont, Det Kongelige Bibliotek,

Lektor, Ph.d. Jens Andresen, Institut for Antropologi, Arkæologi og Lingvistik, Århus Universitet,

Museumsinspektør Lene Frandsen, Varde Museum,

Museumsinspektør Nils Engberg, Nationalmuseet,

Lektor Per Ole Rindel, Saxo-Instituttet, Forhistorisk Arkæologi Københavns Universitet.

Deltagende museer:

 
Holstebro Museum
 
Ringkøbing-Skjern Museum
 
Varde museum
 
Museum Østjylland
 
Nordjyllands Historiske Museum
 
Museum Salling
 
Museumscenter Års
 
Museum Sønderjylland
 
Odense Bys Museer
 
Seneste nyt
5.7.18
Flyrekognosceringen 2018 er i gang
Tørken giver de optimale forhold for at finde afgrødespor....
8.1.18
TV Midtvest d. 9.1.2018
I TV MIDTVEST’s serie Vikingernes Virkelige Verden vises afsnittet Vikingetiden......
7.1.18
Foredrag i Viborg d. 28.2.2018
Lis Helles Olesen holder foredrag om luftfotoarkæologi i Viborg.Titel:...
30.11.16
Malebog
Holstebro Museum har også tænkt på de helt små, og lavet en malebog, hvor Øffe......
15.11.16
Foredrag i Ribe d. 24.1.2017
Lis Helles Olesen holder foredrag om luftfotoarkæologi i Ribe...
15.11.16
Foredrag i Grønbjerg d. 10.1.2017
Lis Helles Olesen holder foredrag om luftfotoarkæologi i Grønbjerg...
Kontakt: Lis Helles Olesen - Holstebro Museum - Museumsvej 2B - 7500 Holstebro – 21 18 79 54 – lis.helles@holstebro-museum.dk